W Zakładzie Biologii Komórki prowadzone są zajęcia dydaktyczne z zakresu podstaw biologii dla przyszłych farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, biotechnologów medycznych oraz kosmetologów, jak również zajęcia z metod hodowli komórkowych dla kierunku biotechnologia medyczna. W ramach fakultetów omawiane są zagadnienia związane z biologią komórki nowotworowej oraz fotobiologią i fotomedycyną.
W Zakładzie Biologii Komórki działa Studenckie Koło Naukowe, gdzie studenci mogą aktywnie uczestniczyć w pracach badawczych Zakładu.
Główny nurt działalności naukowej jednostki skupia się obecnie na analizie molekularnych skutków terapii fotodynamicznej i ocenie wrażliwości komórek prawidłowych i nowotworowych na substancje fotouczulające, przy szczególnym uwzględnieniu komórek produkujących melaninę. W prowadzonych badaniach zajmujemy się zmianami wywołanymi radioterapią i terapią fotodynamiczną oraz oceną ekspresji genów szlaku melanogenezy w komórkach melanotycznych. Prowadzimy badania dotyczące analizy ekspresji wybranych genów pro- i antyapoptotycznych na poziomie transkrypcji i translacji.
W ramach prac związanych z wpływem substancji leczniczych na właściwości komórek w hodowlach in vitro zajmujemy się oceną pochodnych cholekalcyferolu oraz nowych związków o działaniu przeciwnowotworowym.